Olympesch Wanterspiller 2006/Nordesch Schi

Vu Wikipedia
Op d'Navigatioun wiesselen Op d'Siche wiesselen
Déi Olympesch Réng

Bei den XX. Olympesche Wanterspiller 2006 zu Turin goufen 18 Concoursen am Nordesch Schi ausgedroen.

Géintiwwer den Olympesche Wanterspiller 2002 zu Salt Lake City war d'Verfolgungscourse iwwer 20 km bei de Männer an 10 km bei de Fraen net méi am Programm. Nei war dogéint d'Disziplin Team Spirit.

All d'Concourse waren zu Pragelato, eng 80 Kilometer vun Turin ewech. D'Schisprangzentrum läit matzen am Duerf an huet Kapazitéite fir zirka 7500 Zuschauer. Et gëtt eng Groussschanz (HS140), eng Normalschanz (HS106) an dräi Trainingsschanzen. Ronn zwee Kilometer vu Pragelato, tëscht den Dierfercher Pattemouche a Granges, leien op enger Héicht vun 1530-1620 Meter d'Laanglafpisten. Et gëtt zwou Loipen, eng vu 6,2 km (déi "rout") an eng vun 3,8 km (déi "giel"). Laanscht d'Streck ass Plaz fir 8000 Leit (dovu 5400 Sëtzplaze).

Concoursen[änneren | Quelltext änneren]

Laanglaf Männer[änneren | Quelltext änneren]

1,325 km Sprint Fräistil[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athlet
1 SWE Björn Lind 2:26,5 min
2 FRA Roddy Darragon 2:27,1 min
3 SWE Thobias Fredriksson 2:27,8 min
4 ITA Cristian Zorzi 2:31,7 min
5 ITA Freddy Schwienbacher 2:23,9 min
6 ITA Loris Frasnelli 2:25,2 min
7 NOR Johan Kjolstad 2:25,6 min
8 EST Anti Saarepuu 2:27,9 min

Datum: 22. Februar 2006, 13:55 Auer (B-Finall), 14:00 Auer (A-Finall)

Team-Sprint klassesch[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athleten Zäit
1 SWE Thobias Fredriksson
Björn Lind
17:02,9 min
2 NOR Jens Arne Svartedal
Tor Arne Hetland
17:03,5 min
3 RUS Iwan Alypow
Wassili Rotschew
17:05,2 min
4 GER Jens Filbrich
Andreas Schlütter
17:14,0 min
5 FIN Keijo Kurttila
Lauri Pyykonen
17:21,5 min
6 KAZ Nikolai Tschebotko
Jewgeni Koschewoi
17:25,1 min
7 POL Maciej Kreczmer
Janusz Krezelok
17:26,3 min
8 SLK Martin Bajcičak
Ivan Batory
17:30,9 min

Datum: 14. Februar 2006, 10:40 Auer

15 km klassesch[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athlet Zäit
1 EST Andrus Veerpalu 38:01,3 min
2 CZE Lukáš Bauer 38:15,8 min
3 GER Tobias Angerer 38:20,5 min
4 RUS Wassili Rotschew 38:24,4 min
5 EST Jaak Mae 38:35,2 min
6 SWE Johan Olsson 38:38,8 min
7 GER Andreas Schlütter 38:44,7 min
8 AUT Martin Tauber 38:49,5 min

Datum: 17. Februar 2006, 10:00 Auer

30 km Verfolgung (15 + 15 km)[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athlet Zäit
1 RUS Jewgeni Dementjew 1:17:00,8 h
2 NOR Frode Estil 1:17:01,4 h
3 ITA Pietro Piller Cottrer 1:17:01,7 h
4 ITA Giorgio di Centa 1:17:03,2 h
5 SWE Anders Södergren 1:17:04,3 h
6 FRA Vincent Vittoz 1:17:07,5 h
7 AUT Mikhail Botwinov 1:17:08,5 h
8 SVK Martin Bajčičák 1:17:08,7 h

Datum: 12. Februar 2006, 13:45 Auer

50 km Fräistil[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athlet Zäit
1 ITA Giorgio di Centa 2:06:11,8 h
2 RUS Jewgeni Dementjew 2:06:12,6 h
3 AUT Mikhail Botwinov 2:06:12,7 h
4 FRA Emmanuel Jonnier 2:06:13,5 h
5 ITA Pietro Piller Cottrer 2:06:14,0 h
6 SWE Anders Södergren 2:06:14,1 h
7 CZE Martin Koukal 2:06:14,9 h
8 CZE Jiri Magal 2:06:15,1 h

Datum: 26. Februar 2006, 12:15 Auer

4x10 km Staffel[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athleten Zäit
1 ITA Fulvio Valbusa
Giorgio di Centa
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
1:43:45,7 h
2 GER Andreas Schlütter
Jens Filbrich
René Sommerfeldt
Tobias Angerer
1:44:01,4 h
3 SWE Mats Larsson
Johan Olsson
Anders Södergren
Mathias Fredriksson
1:44:01,7 h
4 FRA Christophe Perrillat
Alexandre Rousselet
Emmanuel Jonnier
Vincent Vittoz
1:44:22.8 h
5 NOR Jens Arne Svartedal
Odd-Bjørn Hjelmeset
Frode Estil
Tore Ruud Hofstad
1:44:56.3 h
6 RUS Sergei Nowikow
Wassili Rotschew
Iwan Alypow
Jewgeni Dementjew
1:45:09.9 h
7 SUI Reto Burgermeister
Christian Stebler
Toni Livers
Remo Fischer
1:45:10.9 h
8 EST Aivar Rehemaa
Andrus Veerpalu
Jaak Mae
Kaspar Kokk
1:45:23.8 h

Datum: 19. Februar 2006, 10:00 Auer

Laanglaf Fraen[änneren | Quelltext änneren]

1,145 km Sprint Fräistil[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athletin
1 CAN Chandra Crawford 2:12,3 min
2 GER Claudia Künzel 2:13,0 min
3 RUS Aljona Sidko 2:13,2 min
4 CAN Beckie Scott 2:14,7 min
5 FIN Virpi Kuitunen 2:18,1 min
6 NOR Ella Gjømle 2:18,2 min
7 ITA Arianna Follis 2:20,3 min
8 SLO Petra Majdič 2:21,5 min

Datum: 22. Februar 2006, 13:40 Auer (B-Finall), 13:45 Auer (A-Finall)

Team-Sprint klassesch[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athletinnen Zäit
1 SWE Anna Dahlberg
Lina Andersson
16:36,9 min
2 CAN Sara Renner
Beckie Scott
16:37,5 min
3 FIN Aino Kaisa Saarinen
Virpi Kuitunen
16:39,2 min
4 NOR Ella Gjømle
Marit Bjørgen
16:50,4 min
5 GER Evi Sachenbacher-Stehle
Viola Bauer
17:03,5 min
6 RUS Olga Moskalenko
Alena Sidko
17:08,5 min
7 ITA Arianna Follis
Gabriella Paruzzi
17:24,8 min
8 JPN Modoka Matsumi
Nobuko Fukuda
17:27,6 min

Datum: 14. Februar 2006, 10:00 Auer

10 km klassesch[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athletin Zäit
1 EST Kristina Šmigun 27:51,4 min
2 NOR Marit Bjørgen 28:12,7 min
3 NOR Hilde Pedersen 28:14,0 min
4 NOR Kristin Størmer Steira 28:21,0 min
5 CZE Kateřina Neumannová 28:22,2 min
6 SLO Petra Majdič 28:22,3 min
7 FIN Aino Kaisa Saarinen 28:29,6 min
8 CAN Sara Renner 28:33,0 min

Datum: 16. Februar 2006, 10:00 Auer

15 km Verfolgung (7,5 + 7,5 km)[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athletin Zäit
1 EST Kristina Šmigun 42:48,7 min
2 CZE Kateřina Neumannová 42:50,6 min
3 RUS Jewgenija Medwedewa-Arbusowa 43:03,2 min
4 NOR Kristin Størmer Steira 43:06,3 min
5 ITA Gabriella Paruzzi 43:18,9 min
6 CAN Beckie Scott 43:20,6 min
7 RUS Olga Sawjalowa 43:23,7 min
8 POL Justyna Kowalczyk 43:25,6 min

Datum: 12. Februar 2006, 10:00 Auer

30 km Fräistil[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athletin Zäit
1 CZE Kateřina Neumannová 1:22:25,4 h
2 RUS Julia Tschepalowa 1:22:26,8 h
3 POL Justyna Kowalczyk 1:22:27,5 h
4 NOR Kristin Størmer Steira 1:22:40,8 h
5 ITA Gabriella Paruzzi 1:23:00,8 h
6 GER Claudia Künzel 1:23:02,1 h
7 UKR Walentyna Schewtschenko 1:23:07,9 h
8 EST Kristina Šmigun 1:23:22,5 h

Datum: 24. Februar 2006, 11:30 Auer

4x5 km Staffel[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athletinnen Zäit
1 RUS Natalia Baranowa-Masolkina
Larissa Kurkina
Julia Tschepalowa
Jewgenija Medwedewa-Arbusowa
54:47,7 min
2 GER Stefanie Böhler
Viola Bauer
Evi Sachenbacher-Stehle
Claudia Künzel
54:57,7 min
3 ITA Arianna Follis
Gabriella Paruzzi
Antonella Confortola
Sabina Valbusa
54:58,7 min
4 SWE Anna Dahlberg
Elin Ek
Britta Norgren
Anna Karin Strömstedt
55:00,3 min
5 NOR Kristin Størmer Steira
Hilde G. Pedersen
Kristin Mürer Stemland
Marit Bjørgen
55:21,8 min
6 CZE Helena Balatkova Erbenova
Kamila Rajdlova
Ivana Janeckova
Kateřina Neumannová
55:46,3 min
7 FIN Aino Kaisa Saarinen
Virpi Kuitunen
Riitta Liisa Lassila
Kati Venäläinen
55:55,1 min
8 UKR Kateryna Grygorenko
Tatjana Zavalij
Vita Jakimchuk
Valentina Shevchenko
56:36,3 min

Datum: 18. Februar 2006, 09:45 Auer

Nordesch Kombinatioun Männer[änneren | Quelltext änneren]

Sprint (Groussschanz HS140 / 7.5 km)[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athlet Zäit
1 AUT Felix Gottwald 18:29,0 min
2 NOR Magnus Moan 18:34,4 min
3 GER Georg Hettich 18:38,6 min
4 FRA Jason Lamy-Chappuis 18:51,5 min
5 FIN Jaako Tallus 18:58,1 min
6 NOR Petter Tande 18:59,1 min
7 GER Björn Kircheisen 19:05,7 min
8 GER Ronny Ackermann 19:07,7 min

Datum: 21. Februar 2006
11:00 Auer (Schisprangen), 15:00 Auer (Laanglaf)

Eenzel (Normalschanz HS106 / 15 km)[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athlet Zäit
1 GER Georg Hettich 39:44,6 min
2 AUT Felix Gottwald 39:54,2 min
3 NOR Magnus Moan 40:00,8 min
4 NOR Petter Tande 40:00,9 min
5 FIN Jaakko Tallus 40:01,9 min
6 GER Sebastian Haseney 40:35,7 min
7 GER Björn Kircheisen 40:55,1 min
8 USA Todd Lodwick 40:56,6 min

Datum: 11. Februar 2006
10:00 Auer (Schisprangen), 15:00 Auer (Laanglaf)

Equipe (Groussschanz HS140 / 4x5 km)[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athleten Zäit
1 AUT Michael Gruber
Christoph Bieler
Felix Gottwald
Mario Stecher
49:52,6 min
2 GER Björn Kircheisen
Georg Hettich
Ronny Ackermann
Jens Gaiser
50:07,9 min
3 FIN Antti Kuisma
Anssi Koivuranta
Jaakko Tallus
Hannu Manninen
50:19,4 min
4 SUI Ronny Heer
Jan Schmid
Andreas Hurschler
Ivan Rieder
51:14,9 min
5 FRA François Braud
Ludovic Roux
Jason Lamy Chappuis
Nicolas Bal
51:24,6 min
6 JPN Daito Takahashi
Takashi Kitamura
Norihito Kobayashi
Yosuke Hatakeyama
51:36,0 min
7 USA Johnny Spillane
Carl van Loan
Bill Demong
Todd Lodwick
51:52,5 min
8 CZE Ladislav Rygl
Pavel Churavy
Ales Vodsedalek
Tomas Slavik
53:58,5 min

Datum: 15. Februar 2006
09:30 Auer (Sprangen 1. Ronn)

16. Februar 2006
09:00 Auer (Sprangen 2. Ronn), 15:00 Auer (Staffel)

Schisprangen Männer[änneren | Quelltext änneren]

Normalschanz HS106[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athlet Punkten
1 NOR Lars Bystøl 266,5
2 FIN Matti Hautamäki 265,5
3 NOR Roar Ljøkelsøy 264,5
4 GER Michael Auermann 264,0
5 SUI Andreas Küttel 262,5
6 FIN Janne Ahonen 261,5
7 POL Adam Małysz 261,0
8 GER Michael Neumayer 260,5

Datum: 12. Feburar, 18:00 Auer (1. Ronn), 19:05 Auer (2. Ronn)

Groussschanz HS140[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athlet Punkten
1 AUT Thomas Morgenstern 276,9
2 AUT Andreas Kofler 276,8
3 NOR Lars Bystøl 250,7
4 NOR Roar Ljøkelsøy 242,8
5 FIN Matti Hautamäki 242,4
6 SUI Andreas Küttel 239,1
7 NOR Bjørn Einar Romøren 238,2
8 JPN Takanobu Okabe 236,8

Equipesprangen Groussschanz HS140[änneren | Quelltext änneren]

Plaz Land Athleten Punkten
1 Éisträich Andreas Widhölzl
Andreas Kofler
Martin Koch
Thomas Morgenstern
984,0
2 Finnland Tami Kiuru
Janne Happonen
Janne Ahonen
Matti Hautamäki
976,6
3 Norwegen Lars Bystøl
Bjørn Einar Romøren
Tommy Ingebrigtsen
Roar Ljøkelsøy
950,1
4 Däitschland Michael Neumayer
Martin Schmitt
Michael Auermann
Georg Späth
922,6
5 Polen Stefan Hula
Kamil Stoch
Robert Mateja
Adam Malysz
894,4
6 Japan Daiki Ito
Tsuyoshi Ichinohe
Noriaki Kasai
Takanobu Okabe
893,1
7 Schwäiz Michael Möllinger
Simon Ammann
Guido Landert
Andreas Küttel
886,9
8 Russland Denis Kornilov
Dmitry Ipatov
Dmitry Wassiliev
Ildar Fatschullin
856,8

Medailespigel[änneren | Quelltext änneren]

Medailespigel
Plaz Land Gold Sëlwer Bronz Total
1 Flag of Austria.svg Éisträich 4 2 1 7
2 Flag of Sweden.svg Schweden 3 - 2 5
3 Flag of Estonia.svg Estland 3 - - 3
4 Flag of Russia.svg Russland 2 2 3 7
5 Flag of Italy.svg Italien 2 - 2 4
6 Flag of Norway.svg Norwegen 1 4 5 10
7 Flag of Germany.svg Däitschland 1 4 2 7
8 Flag of the Czech Republic.svg Tschechesch Republik 1 2 - 3
9 Flag of Canada.svg Kanada 1 1 - 2
10 Flag of Finland.svg Finnland - 2 2 4
11 Flag of France.svg Frankräich - 1 - 1
12 Flag of Poland.svg Polen - - 1 1
Olympesch Wanterspiller 2006
Alpinschi | Äishockey | Äiskonschtlaf | Äisschnelllaf | Biathlon | Bob | Curling
Freestyle | Nordesch Schi | Rennschlitt | Shorttrack | Skeleton | Snowboard