Lëscht vun de kathoulesche Peepst

Vu Wikipedia
Wiesselen op: Navigatioun, sichen

Dës Lëscht vun de kathoulesche Peepst ass en Deel vun de Referenztabellen.

An dëser Lëscht vun de Peepst ginn all Peepst vun 33 bis haut opgezielt mat hire biergerlechen Nimm a mat hirer Amtszäit.

Et ass net sécher, ob d'Kierch vu Roum an den éischten 100 Joer wierklech vun engem eenzege Bëschof, dem Poopst, oder vun engem Kollegium vu Geeschtleche gefouert gouf. Mä scho beim Clemens I. ass et erwisen datt ee vun hinne besonnesch Funktiounen ausgefouert huet. Dofir ass dës Lëscht, wat déi éischt 100 Joer ubelaangt, cum grano salis ze genéissen.

Den Titel Poopst (papa) ass fir d'éischt vum Siricius (384-399) selwer ugewannt ginn. Zanter dem Gregor I. (590-604) gouf den Titel fir de Bëschof vu Roum gesetzlech festgeschriwwen. Traditionell ginn déi Bëscheef vu Roum vu virun där Zäit och als Poopst bezeechent.

Bis zum Konzil vu Konstanz (1414-1418) koum et ëmmer erëm zu Streidereie wie rechtméissege Poopst a wie sougenannte Géigepoopst war. Déi jeeweileg Situatioun ass bis haut nach net kloer a léisst sech wuel och ni méi klären. Och dat soll beim Liese vun dëser Lëscht berücksichtegt ginn. Duerch dës Onkloerheeten ergëtt et sech, datt eng fortlafent Numerotatioun net méiglech ass.

Vergläicht dofir och d'Artikele Poopst a Géigepoopst.

Bemierkungen[änneren | Quelltext änneren]

  • Géigepeepst sinn an der Lëscht ageréckt.
  • Helleggesprachen oder séileggesprache Peepst si mat Hl. oder Sl. markéiert.
  • D'Poopstin Johanna (Johannes Anglicus) ass net erfaasst, well hir Existenz historesch net sécher ass an als legendär Gestalt gëllt.
  • Et existéiere keng Peepst mat den Nimm Martin II., Martin III. (well am spéide Mëttelalter Marinus I. a Marinus II. iertemlech ënner dësen Nimm opgelëscht waren) a Johannes XX. (deen iertemlech iwwerspronge gouf).
  • Et goufen zwéi legitim Peepst mam Numm Stephan II.: Kuck Stephan (II.) a Stephan II..
  • Ausseruerdentlech laang Sedisvakanze si mat Sedisvakanz markéiert.

Statistik[änneren | Quelltext änneren]

  • Bis haut gouf et 307 Peepst.
  • Dovu waren 32 Géigepeepst zu Roum, 2 zu Pisa a 5 zu Avignon.
  • Bei op d'mannst 3 Peepst ass d'Legitimatioun onkloer.
  • Vun de verbleiwenden 265 Peepst waren der 258 zu Roum a 7 zu Avignon.
  • 3 Peepst si scho virun hirer Wei gestuerwen (Stephan II., Coelestin IV. an Hadrian V.).
  • Deen am heefegste gewielte Poopstnumm ass Johannes.
  • Deen zweetheefegste Poopstnumm ass Gregor a Benoît.

D'Peepst[änneren | Quelltext änneren]

33 bis 384[änneren | Quelltext änneren]

Poopst biergerlechen Numm Amtszäit Bemierkung
Péitrus (hebr. Kefas) (Hl.) Simon 33(?)–67(?)
Linus (Hl.) 67(?)–79(?)
Anaklet (Hl.) 79(?)–88(?)
Clemens I. (Hl.) 88(?)–97(?)
Evaristus (Hl.) 97(?)–105(?)
Alexander I. (Hl.) 105(?)–115(?)
Sixtus I. (Hl.) 115(?)–125(?)
Telesphorus (Hl.) 125(?)–136(?)
Hyginus (Hl.) 136(?)–140(?)
Pius I. (Hl.) 140(?)–155(?)
Anicetus (Hl.) 155(?)–166(?)
Soterus (Hl.) 166(?)–175(?)
Eleutherus (Hl.) 175(?)–189
Viktor I. (Hl.) 189199
Zephyrinus (Hl.) 199217
Kalixt I. (Hl.) 217222
   Hippolyt (Hl.) 217235 Géigepoopst
Urban I. (Hl.) 222230
Pontianus (Hl.) 230235 éischte Poopst, deen zréckgetrueden ass
Anterus (Hl.) 235236
Fabianus (Hl.) 236250
   Novatian 251 bis ongeféier 258 Géigepoopst
Cornelius (Hl.) 251253
Lucius I. (Hl.) 253254
Stephan I. (Hl.) 254257
Sixtus II. (Hl.) 257258
Dionysius (Hl.) 259268
Felix I. (Hl.) 269274
Eutychianus (Hl.) 275283
Cajus (Hl.) 283296
Marcellinus (Hl.) 296304
Sedisvakanz (4 Joer) 304308
Marcellus I. (Hl.) 308309
Eusebius (Hl.) 309310
Miltiades (Hl.) 311314
Silvester I. (Hl.) 314335 1. Konzil vu Nicäa, 325
Marcus (Hl.) 336
Julius I. (Hl.) 337352
Liberius (Hl.) 352366
   Felix II. 355365 Legitimitéit onkloer, wahrscheinlech Géigepoopst
Damasus I. (Hl.) 366384 1. Konzil vu Konstantinopel, 381
   Ursinus 366367 Géigepoopst

384 bis 1054[änneren | Quelltext änneren]

Poopst biergerlechen Numm Amtszäit Bemierkung
Siricius (Hl.) 384399 Den Titel Poopst firt éischt als Eegebezeechnung
Anastasius I. (Hl.) 399401
Innozenz I. (Hl.) 401417 wahrscheinlech de Jong vum Anastasius I.
Zosimus (Hl.) 417418
Bonifatius I. (Hl.) 418422
   Eulalius 418419 Géigepoopst
Coelestin I. (Hl.) 422432 Konzil vun Ephesos, 431
Sixtus III. (Hl.) 432440
Leo I. (Hl.) 440461 Konzil vu Chalcedon, 451
Hilarius (Hl.) 461468
Simplicius (Hl.) 468483
Felix II. (Hl.) 483492
Gelasius I. (Hl.) 492496
Anastasius II. 496498
Symmachus (Hl.) 498514
   Laurentius 498506 Géigepoopst
Hormisdas (Hl.) 514523
Johannes I. (Hl.) 523526
Felix III. (IV.) (Hl.) 526530
   Dioskur 530 Legitimitéit unkloer, wahrscheinlech Géigepoopst
Bonifatius II. 530532
Johannes II. Mercurius 533535 1. Poopst, deen no senger Wal en neie Numm ugeholl huet
Agapitus I. (Hl.) 535536
Silverius (Hl.) 536537 Jong vum Hormisdas
Vigilius 537555 2. Konzil vu Konstantinopel, 553
Pelagius I. 556561
Johannes III. 561574
Benoît I. 575579
Pelagius II. 579590
Gregor I. (Hl.) 590604 Den Titel Poopst däerf nëmme méi de Bëschof vu Roum droen
Sabinianus 604606
Bonifatius III. 607
Bonifatius IV. (Hl.) 608615
Adeodatus I. (Hl.) 615618
Bonifatius V. 619625
Honorius I. 625638
Severinus 640
Johannes IV. 640642
Theodor I. 642649
Martin I. (Hl.) 649653
Eugen I. (Hl.) 654657
Vitalian (Hl.) 657672
Adeodatus II. 672676
Donus 676678
Agatho (Hl.) 678681 3. Konzil vu Konstantinopel, 680-681
Leo II. (Hl.) 682683
Benoît II. (Hl.) 684685
Johannes V. 685686
Konon 686687
Sergius I. (Hl.) 687701
   Theodor II. 687 Géigepoopst
   Paschalis I. 687692 Géigepoopst
Johannes VI. 701705
Johannes VII. 705707
Sisinnius 708
Constantinus I. 708715
Gregor II. (Hl.) 715731
Gregor III. (Hl.) 731741
Zacharias (Hl.) 741752 Kréinung vum Karolinger Pippin zum Frankekinnek (751)
Stephan (II.) 752 ass virun der Wei gestuerwen a gëtt dofir dacks net gezielt, kierzt Pontifikat vun der Geschicht (4 Deeg)
Stephan II. 752757
Paul I. (Hl.) 757767
   Konstantin II. 767768 Géigepoopst
   Philipp 768 Géigepoopst
Stephan III. (IV.) 768772
Hadrian I. 772795 2. Konzil von Nicäa(787), fënneftlängst Pontifikat vun der Geschicht (8728 Deeg)
Leo III. 795816 Keeserkréinung vum Karel de Groussen (800)
Stephan IV. (V.) 816817
Paschalis I. (Hl.) 817824
Eugen II. 824827
Valentin 827
Gregor IV. 827844
Sergius II. 844847
   Johannes VIII. 844 Géigepoopst
Leo IV. (Hl.) 847855
Benoît III. 855858
   Anastasius III. 855 Géigepoopst
Nikolaus I. (Hl.) 858867
Hadrian II. 867872 4. Konzil vu Konstantinopel, 869-870
Johannes VIII. 872882 1. gewaltsam zu Doud gekommene Poopst
Marinus I. 882884 fälschlech Martin II.
Hadrian III. (Hl.) 884885
Stephan V. (VI.) 885891
Formosus 891896
Bonifatius VI. 896 drëttkierzt Pontifikat vun der Geschicht (15 Deeg)
Stephan VI. (VII.) 896897
Romanus 897
Theodor II. 897
Johannes IX. 898900
   Sergius III. (Géigepoopst) 898 Géigepoopst
Benoît IV. 900903
Leo V. 903
   Christophorus 903904 Legitimitéit onkloer, wahrscheinlech Géigepoopst
Sergius III. 904911
Anastasius III. 911913
Lando 913914
Johannes X. 914928
Leo VI. 928
Stephan VII. (VIII.) 928931
Johannes XI. 931935 wahrscheinlech de Jong vum Sergius III.
Leo VII. 936939
Stephan VIII. (IX.) 939942
Marinus II. 942946 fälschlech Martin III.
Agapitus II. 946955
Johannes XII. Octavian von Spoleto 955964 eenzege mannerjärege Poopst
Leo VIII. 963965 als Laien zum Poopst gewielt
Benoît V. 964
Johannes XIII. 965972
Benoît VI. 973974
   Bonifatius VII. Franco 974 Géigepoopst
Benoît VII. 974983
Johannes XIV. Petrus Canepanova 983984
Bonifatius VII. Franco 984985
Johannes XV. 985996
Gregor V. Bruno vu Kärnten 996999
   Johannes XVI. Johannes Philagathos 997998 Géigepoopst
Silvester II. Gerbert von Aurillac 9991003
Johannes XVII. Giovanni Sicco 1003
Johannes XVIII. Johannes Fasanus 10041009
Sergius IV. Pietro da Albano 10091012
Benoît VIII. Theophylakt II. vun Tusculum 10121024
   Gregor VI. 1012 Géigepoopst
Johannes XIX. Romanus vun Tusculum 10241032
Benoît IX. Theophylakt III. vun Tusculum 10321044 1. Pontifikat
Silvester III. Giovani di Sabina 1045 Legitimitéit onkloer
Benoît IX. Theophylakt III. vun Tusculum 1045 2. Pontifikat
Gregor VI. Johannes Gratianus Pierleoni 10451046
Clemens II. Suitger, Grof vu Morsleben an Hornburg 10461047
Benoît IX. Theophylakt III. vun Tusculum 10471048 3. Pontifikat, Legitimitéit onkloer
Damasus II. Poppo vu Brixen 1048
Leo IX. (Hl.) Bruno Grof vun Egisheim-Dagsburg 10491054

1055 bis 1417[änneren | Quelltext änneren]

Poopst biergerlechen Numm Amtszäit Bemierkung
Viktor II. Gebhard vun Dollnstein-Hirschberg 10551057
Stephan IX. (X.) Friedrich vu Lothringen 10571058
Nikolaus II. Gerhard vu Burgund 10581061
   Benoît X. Giovanni Mincio vun Tusculum 10581059 Géigepoopst
Alexander II. Anselmo da Baggio 10611073
   Honorius II. Pietro Cadalus vu Parma 10611064 Géigepoopst
Gregor VII. (Hl.) Hildebrand vun Sovana 10731085
   Clemens III. Wibert vu Ravenna 10841100 Géigepoopst
Viktor III. Dauferius 10851087
Urban II. Odo de Chatillon 10881099 Huet zum 1. Kräizzuch opgeruff
Paschalis II. Raniero di Bieda 10991118
   Theodoricus Theoderich 1100 Géigepoopst
   Albertus Albert vu Sabina 1102 Géigepoopst
   Silvester IV. Maginulf 11051111 Géigepoopst
Gelasius II. Johannes vu Gaeta 11181119
   Gregor VIII. Mauritius Burdinus 11181121 Géigepoopst
Kalixt II. Guido Grof vu Burgund 11191124 1. Laterankonzil, 1123
Honorius II. Lamberto Scannabecchi 11241130
   Coelestin II. Tebaldo Buccapecus 1124 Géigepoopst
Innozenz II. Gregorio Papareschi di Guidoni 11301143 2. Laterankonzil, 1139
   Anaklet II. Pietro Pierleoni 11301138 Géigepoopst
   Viktor IV. Gregorio Conti vu Ceccano 1138 Géigepoopst
Coelestin II. Guido de Castello 11431144
Lucius II. Gerardo Caccianemici dal Orso 11441145
Eugen III. Bernhard Paganelli di Montemagno 11451153
Anastasius IV. Corrado della Suburra 11531154
Hadrian IV. Nikolas Breakspear 11541159
Alexander III. Orlando Bandinelli 11591181 3. Laterankonzil, 1179
   Viktor IV. Octaviano de Montecello 11591164 Géigepoopst
   Paschalis III. Guido vu Crema 11641168 Géigepoopst
   Kalixt III. Johannes vu Struma 11681178 Géigepoopst
   Innozenz III. Lando vu Sezze 11791180 Géigepoopst
Lucius III. Ubaldo Allucingoli 11811185
Urban III. Humbert Crivelli 11851187
Gregor VIII. Albertus de Morra 1187
Clemens III. Paolo Scolari 11871191
Coelestin III. Giacinto Bobone 11911198
Innozenz III. Lothar Grof vu Segni 11981216 4. Laterankonzil, 1215
Honorius III. Cencio Savelli 12161227
Gregor IX. Ugolino Grof vu Segni 12271241
Coelestin IV. Goffredo Castiglione 1241 véiertkierzt Pontifikat vun der Geschicht (16 Deeg), ass virun der Wei gestuerwen
Sedisvakanz (2 Joer) 12411243
Innozenz IV. Sinibald Fieschi 12431254 1. Konzil vu Lyon, 1245
Alexander IV. Rainald Grof vu Segni 12541261
Urban IV. Jacques Pantaléon 12611264
Clemens IV. Guido Fulcodi 12651268
Sedisvakanz (3 Joer) 12681271
Gregor X. Tebaldo Visconti 12711276 2. Konzil vu Lyon, 1274
Innozenz V. Pierre de Tarantaise 1276
Hadrian V. Ottobono Fieschi 1276 ass virun der Weih gestuerwen
Johannes XXI. Petrus Juliani 12761277
Nikolaus III. Giovanni Gaetano Orsini 12771280
Martin IV. Simon de Brion 12811285
Honorius IV. Giacomo Savelli 12851287
Nikolaus IV. Girolamo Masci 12881292
Sedisvakanz (2 Joer) 12921294
Coelestin V. (Hl.) Pietro del Murrone 1294 vum Amt zréckgetrueden, eenzegen Eremit als Poopst
Bonifatius VIII. Benedetto Caetani 12941303
Benedkt XI. Nikolaus Boccasini 13031304
Clemens V. Bertrand de Got 13051314 zanter 1309 zu Avignon, Konzil vu Vienne, 1311-1312
Sedisvakanz (2½ Joer) 13141316
Johannes XXII. Jacques Duèse 13161334 zu Avignon
   Nikolaus V. Pietro Rainalducci 13281330 Géigepoopst zu Roum
Benoît XII. Jacques Fournier 13341342 zu Avignon
Clemens VI. Pierre Roger 13421352 zu Avignon
Innozenz VI. Étienne Aubert 13521362 zu Avignon
Urban V. Guillaume de Grimoald 13621370 zu Avignon
Gregor XI. Pierre Roger de Beaufort 13701378 zu Avignon
Urban VI. Bartolomeo Prignano 13781389 leschte Poopst, deen net am Kardinolskollegium war
   Clemens VII. Robert Grof vu Genf 13781394 Géigepoopst zu Avignon
Bonifatius IX. Pietro Tomacelli 13891404 Schluecht vu Nikopolis , gëllt als leschte Kräizzuch
   Benoît XIII. Pedro Marinez de Luna y Gotor 13941409 und 1417 Géigepoopst zu Avignon
Innozenz VII. Cosimo dei Migliorati 14041406
Gregor XII. Angelo Correr 14061415 Konzil vu Konstanz (1414-1418)
   Alexander V. Pietro Philargi 14091410 Géigepoopst zu Pisa
   Johannes XXIII. Baldassare Cossa 14101415 Géigepoopst zu Pisa

Vun 1417 un[änneren | Quelltext änneren]

Poopst biergerlechen Nuum Amtszäit Bemierkung
Martin V. Oddo di Colonna 14171431
   Clemens VIII. Gil Sánchez Muñoz y Carbón 14231429 Géigepoopst zu Avignon
   Benoît XIV. Bernard Garnier 14251430 Géigepoopst zu Avignon
Eugen IV. Gabriele Condulmaro 14311447 Konzil vu Basel/Ferrara/Florenz, 1431-1445
   Felix V. Amadeus VIII. Grof vu Savoyen 14391449 Géigepoopst
Nikolaus V. Tommaso Parentucelli 14471455
Kalixt III. Alfonso Borgia 14551458
Pius II. Enea Silvio Piccolomini 14581464
Paul II. Pietro Barbo 14641471
Sixtus IV. Francesco della Rovere 14711484 Huet d'Sixtinesch Kapell baue gelooss, déi no him benannt gouf
Innozenz VIII. Giovanni Battista Cibo 14841492
Alexander VI. Rodrigo Borgia 14921503
Pius III. Francesco Todeschini Piccolomini 1503
Julius II. Giuliano della Rovere 15031513 5. Laterankonzil, 1512-1517
Leo X. Giovanni de' Medici 15131521
Hadrian VI. Adriaan Florisz Boeyens 15221523 leschten net-italienesche Poopst bis 1978
Clemens VII. Giulio de' Medici 15231534
Paul III. Alessandro Farnese 15341549 Ufank vum Tridentinum, 1. Sëtzungsperiod (15451547)
Julius III. Giovan Maria Giocci 15501555 Tridentinum, 2. Sëtzungsperiod (15511552)
Marcellus II. Marcello Cervini 1555
Paul IV. Gian Pietro Carafa 15551559
Pius IV. Giovanni Angelo Medici 15591565 Enn vum Tridentinum, 3. Sëtzungsperiod (15611563)
Pius V. (Hl.) Antonio Michele Ghislieri 15651572
Gregor XIII. Ugo Buoncompagni 15721585 huet 1582 de Gregorianesche Kalenner agefouert
Sixtus V. Felice Peretti di Montalto 15851590 drastesch Reformen: héich Strofe für Ehebroch, um Enn räichsten Herrscher an Europa
Urban VII. Giovanni Battista Castagna 1590 zweetkierzt Pontifikat vun der Geschicht (12 Deeg) bei Berücksichtegung vum (Stephan II.) (752)
Gregor XIV. Niccolò Sfondrati 15901591
Innozenz IX. Giovanni Antonio Facchinetti 1591
Clemens VIII. Ippolito Aldobrandini 15921605
Leo XI. Alessandro Ottaviano de' Medici 1605
Paul V. Camillo Borghese 16051621
Gregor XV. Alessandro Ludovisi 16211623
Urban VIII. Maffeo Barberini 16231644
Innozenz X. Giovanni Battista Pamfili 16441655
Alexander VII. Fabio Chigi 16551667
Clemens IX. Giulio Rospigliosi 16671669
Clemens X. Emilio Altieri 16701676
Innozenz XI. Benedetto Odescalchi 16761689
Alexander VIII. Pietro Ottoboni 16891691
Innozenz XII. Antonio Pignatelli 16911700
Clemens XI. Giovanni Francesco Albani 17001721
Innozenz XIII. Michelangelo dei Conti 17211724
Benoît XIII. Pietro Francesco Orsini 17241730
Clemens XII. Lorenzo Corsini 17301740
Benoît XIV. Prospero Lorenzo Lambertini 17401758
Clemens XIII. Carlo della Torre Rezzonico 17581769
Clemens XIV. Lorenzo Ganganelli 17691774
Pius VI. Giovanni Angelo Conte Braschi 17751799 véiertlängst Pontifikat vun der Geschicht (8.961 Deeg)
Pius VII. Barnabà Chiaramonti 18001823 sechstlängst Pontifikat vun der Geschicht (8.559 Deeg)
Leo XII. Annibale Sermattei della Genga 18231829
Pius VIII. Francesco Saverio Castiglioni 18291830
Gregor XVI. Bartolomeo Alberto Cappellari 18311846
Pius IX. (Sl.) Giovanni Maria Mastai-Ferretti 18461878 längst Pontifikat vun der Geschicht (11.559 Deeg), 1.Vatikanescht Konzil, 18691870
Leo XIII. Vincenzo Gioacchino Pecci 18781903 drëttlängst Pontifikat vun der Geschicht (9.280 Deeg)
Pius X. (Hl.) Giuseppe Sarto 19031914
Benoît XV. Giacomo della Chiesa 19141922
Pius XI. Achille Ambrogio Damiano Ratti 19221939
Pius XII. Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli 19391958
Johannes XXIII. (Sl.) Angelo Giuseppe Roncalli 19581963 Ufank 2. Vatikanescht Konzil 1962
Paul VI. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini 19631978 Enn 2. Vatikanescht Konzil 1965
Jean-Paul I. Albino Luciani 1978 ass 33 Deeg no der Wal gestuerwen; 1. Poopst mat duebelem Numm
Jean-Paul II. (Sl.) Karol Józef Wojtyła 19782005 zweetlängst Pontifikat vun der Geschicht (9.665 Deeg), éischten net-italienesche Poopst zanter dem Hadrian VI. (1523)
Benoît XVI. Joseph Alois Ratzinger 2005-2013 Den 28. Februar 2013 um 20 Auer (MEZ) huet hie säin Amt aus Altersgrënn néiergeluecht.
Franciscus Jorge Mario Kardinal Bergoglio SJ zanter 2013 Den 13. Mäerz 2013 gouf hie gewielt.

Kuckt och: Poopst, Géigepoopst

Commons: Popes – Biller, Videoen oder Audiodateien